Генеральний офіс ТОВ “UKRBIOTAL”: +38(0362) 62-21-15
ТОВ «UKRBIOTAL» надає проектним організаціям типові проекти повторного застосування для проектування установок BIOTAL моноблочного типу продуктивністю від 1,5 до 12,0 м³/добу, розроблені ПП «Укрбіотал-проект» (м. Житомир).
При проектуванні очисних споруд з установками BIOTAL ми рекомендуємо інженерам-проектувальникам звернутись у технічний відділ ТОВ «UKRBIOTAL» для отримання необхідної інформації. Інформація про установки BIOTAL, яка є на нашому сайті (типи, розміри установок, технічні характеристики), може використовуватись на стадії передпроектних розробок, а робочі проекти очисних споруд повинні розроблюватись у відповідності з технічним завданням на проектування, виданим технічним відділом ТОВ «UKRBIOTAL» згідно з опитувальним листом, наданим проектувальником. Бланк опитувального листа можна завантажити з нашого сайту (розділ «Завантажити») і направити на адресу [email protected]. Консультацію щодо заповнення опитувального листа і змісту технічного завдання на проектування можна отримати в технічному відділі ТОВ «UKRBIOTAL» (тел. (067) 362-57-32). Перед початком виконання будівельних робіт проектна документація повинна бути погоджена з технічним відділом ТОВ «UKRBIOTAL».
При розробці архітектурно-будівельних рішень всі розміри споруд необхідно приймати у відповідності з технічним завданням на проектування. Якщо за умовами будівельного майданчика є потреба змінити стандартні розміри установки BIOTAL, то такі зміни необхідно погодити з технічним відділом ТОВ «UKRBIOTAL». Товщину стін резервуарів з монолітного залізобетону та їх армування необхідно розрахувати виходячи з даних інженерно-геологічних вишукувань. При зміні товщини стін резервуарів внутрішні розміри зон очистки повинні залишатись без змін. Особливу увагу необхідно звернути на гідроізоляцію стін і дна резервуарів. Гідроізоляція повинна забезпечувати герметичність резервуарів установки та їх стійкість до агресивного середовища стічних вод. У конструкції залізобетонних стін резервуарів не допускається застосування металічних елементів (ходові скоби, металічні незйомні опалубки і т.п.), оскільки при взаємодії з агресивним середовищем вони піддаються корозії.
При розміщенні будівлі повітродувної над підземними резервуарами установки, необхідно в перекритті резервуарів у межах повітродувної передбачити експлуатаційні отвори для прокладки повітроводів і кабелів, а також будівельні матеріали для закриття отворів після завершення монтажних робіт. При проектуванні установок з підземними резервуарами зі збірних залізобетонних колодязів, відстань між колодязями слід приймати мінімальною, виходячи з умов виконання робіт.
У таблиці наведені нормативні дані для розробки архітектурно-будівельних рішень.
Група санітарної характеристики виробничих процесів III B | Категорія по пожежній безпеці | Ступінь вогнестійкості | Клас відповідальності | Освітлення при штучному освітленні, ЛК | Коефіцієнт природного освітлення при боковому освітленні |
III B | Д | Не нижче II | II | 75 | 0,3 |
При проектуванні очисних споруд важливо правильно визначити їх продуктивність. Продуктивність очисних споруд повинна дорівнювати водопостачанню об’єкта з врахуванням перспективи. Якщо немає можливості встановити фактичне водоспоживання об’єкта водовідведення, необхідно розрахувати його у відповідності з вимогами ДБН В.2.5-64:2012 «Внутрішній водопровід і каналізація». Після визначення продуктивності очисних споруд необхідно встановити тип установки в залежності від особливостей майданчика очисних споруд, вимог до якості очищених стічних вод, способу видалення надлишкового мулу і т. п. Актуальні схеми установок можуть надаватись по e-mail після отримання Вашого запиту. В схемах установок вказані їх розміри, плани розміщення технологічного обладнання і його технічні характеристики. При розробці схем установок була прийнята умова, що стічні води подаються на установку насосами.
При самопливній подачі стічних вод на установку необхідно відкоригувати відмітку подавального трубопроводу, а також відмітку дна підземної частини установки, при цьому, всі розмірні прив’язки технологічних отворів до дна підземної частини установки не змінюються. Якщо фактична відмітка подаючого самоплинного трубопроводу вища відмітки, вказаної у стандартній схемі, то змінювати розміри підземної частини установки не потрібно. Необхідно також враховувати, що перекриття підземних резервуарів не повинно обвалюватись ґрунтом, оскільки це буде перешкоджати сервісному обслуговуванню установок. В стандартних схемах установок BIOTAL будівля повітродувної розміщується поряд з підземною частиною установки (в установках моноболочного типу), або над підземною частиною. За погодженням з замовником і генпідрядником будівля повітродувної може розміщуватись поряд з підземною частиною, на відстані не більше 20 метрів від підземної частини.
При проектуванні установок BIOTAL продуктивністю 200 м³/добу і більше необхідно передбачати решітки для затримання грубих нечистот і установки зневоднення надлишкового активного мулу (за відсутності мулових майданчиків) (див. розділ сайту «Додаткове обладнання»). В установках більшої продуктивності, за погодженням із замовником, рекомендуємо розміщувати резервуари в приміщенні очисних споруд. В цьому випадку вздовж перегородок резервуарів необхідно передбачити експлуатаційні містки з огорожею. В стандартних варіантах установок BIOTAL знезаражування очищених стічних вод передбачається розчином гіпохлориту натрію. За погодженням із замовником і технічним відділом ТОВ «UKRBIOTAL» можна передбачати знезаражування очищених стічних вод ультрафіолетовими лампами заводського виготовлення.
При проектуванні системи опалення повітродувної в розрахунках слід враховувати, що можлива мінімальна температура повітря у приміщенні повітродувної встановлюється на рівні +5°С, можлива максимальна температура – на рівні +28°С. Кратність повітрообміну за 1 годину в приміщенні повітродувної необхідно приймати згідно розрахунку. У розрахунку потрібно врахувати максимальну витрату повітря на технологічні потреби (подача повітря в аераційні системи). При проектуванні системи вентиляції цеху зневоднення осаду кратність повітрообміну за 1 годину повинна прийматись не менше дванадцяти, а вимикач системи вентиляції повинен бути встановлений зовні приміщення.
Згідно вимог ДБН В.2.5-75:2013 «Каналізація. Зовнішні мережі та споруди» очисні споруди відносяться до другої категорії надійності дії. Згідно вимог ПУЕ електрообладнання другої категорії повинно забезпечуватись електроенергією від двох незалежних взаємнорезервуючих джерел електропостачання. При проектуванні резервного електропостачання від резервних генераторів їх потужність повинна бути не менше 30% від споживання електроенергії при роботі установки у нормальному режимі (п.9.2.1. ДБН В.2.5-75:2013). У проекті необхідно передбачити обліково-розподільчий щит, від якого буде здійснюватися електропостачання установки BIOTAL, електроосвітлення і електричне опалення приміщення повітродувної. При розміщенні блоку управління та повітродувок у боксі-рекуператорі підвідний кабель підключається безпосередньо до блоку управління установки BIOTAL. У цьому випадку користувач зобов’язаний передбачити захист установки від перевантажень і коротких замикань. У проекті необхідно також передбачити освітлення приміщень згідно вимог ДБН В.2.5-28-2006 «Природне і штучне освітлення».